«Մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» ՀՀ արտաքին առեւտրի հարթակի եւ պետական կառավարման մարմինների միջեւ «փոխգործելիության» հարթակի ներդրման, ինչպես նաեւ ծրագրային լուծման նպատակով իրականացվում է «Միասնական հայտ» համակարգի ներդրումը, որի արդյունքում նախատեսվում է լիցենզիաների, թույլտվությունների ստացման հայտերը, ինչպես նաեւ դրանց ուղեկցող փաստաթղթերը լրացնել եւ ներբեռնել էլեկտրոնային եղանակով. ասել է Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արմեն Արզումանյանը՝ առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ Էկոնոմիկայի փոխնախարարի՝ ծանուցման ենթակա գործունեություն իրականացնող անձանց հնարավորություն է տրվում իրազեկումը կամ անհրաժեշտ փաստաթղթերի ուղարկումն իրականացնել նաեւ համացանցային կայքէջում հասանելի «Թույլատվական փաստաթղթեր» համակարգի միջոցով:
Նշվել է նաեւ, որ օրենքի նախագծի մշակման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2014 թ. դեկտեմբերի Կառավարության եւ 2019 թ. հոկտեմբերի ՀՀ վարչապետի որոշումների կետերը կատարելու պահանջից:
Արմեն Արզումանյանը փաստել է, որ մեր քաղաքացիները դյուրին կերպով կստանան գործունեության իրականացման ծանուցման հետ կապված բոլոր փաստաթղթերը:

“Для реализации платформы “взаимооперабельности” между внешнеторговой площадкой РА и органами государственного управления "Одна остановка - одно окно”,  а также в целях программного решения проводится внедрение системы “Единая заявка”. в результате чего планируется заполнение и скачивание заявок на получение лицензий, разрешений, а также сопроводительных к ним документов в электронном виде”, - отметил заместитель министра экономики А.Арзуманян, представляя на обсуждение в первом чтении проект о внесении изменений в закон “Об уведомлении о деятельности”.
По словам замминистра, лицам, осуществляющим деятельность, подлежащую уведомлению, предоставляется возможность сообщить или направить необходимые документы через доступную на интернет-сайте систему “Разрешительные документы”.
А.Арзуманян подчеркнул доступность для граждан получения всех документов, связанных с уведомлением об осуществлении деятельности.
Члены комиссии вынесли по проекту положительное заключение.
Вопрос обсуждался 30 ноября на очередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.